O ASHITABA ČAJI

Japonská rostlina s komplikovaným názvem je nadějí na zpomalení stárnutí. Dříve ji užívali samurajští bojovníci, ale zdá se, že má pozitivní účinky nejen pro ně.

Ashitaba prodlužuje život

Vědci si už dávno všimli, že tato rastlina prodlužuje život much a červů. Před starnutím chrání i myši. Je to způsobeno sloučeninou DMC, kterou obsahuje.

Pomáha s očistnými procesy buněk a je velký předpoklad, že tím zpomalí stárnutí tělesných schránek. Zajímavé je, že tato cenná sloučenina se přirozeně nenachází nikde jinde.

Jak působí?

Ashitaba (Angelica keiskei) se v japonské kultuře po staletí používá k hojení ran a jako prostředek proti infekcím. Býva pojmenována také jako listy zítřka, protože pokud je v jednom dni seříznete, další den vyrůstají další.

Nová studie, která zkoumala předpokladané pozitívní účinky na lidské zdraví ukázala, že tato rostlina pomáha chránit buňky a oddálit starnutí různých druhů buněk lidského těla.

Povzbuzuje proces očisty v buňkách a odstraňuje nežádoucí, které mohou způsobovat nemoci. Studie potvrdila, že kromě pozitivních účinků na lidské zdraví má tato bylina skutečnou sílu zpomalit stárnutí.

Odstraňuje poškozené buňky

Vědci z rakouské univerzity v Grazu pod vedením profesora Frank Madeo zjistili, že za těmito úžasnými účinky stojí sloučenina 4,4'-dimetoxychalkón (DMC).

Tato látka prodloužila život červů a much až o 20 %. Proces čištění buňěk, který způsobuje i v lidských buňkách je klíčovým k udržení dobrého zdraví a dlouhověkosti. Vědci předpokladají, že dokáže rychle odstranit poškozené buňky, a to také ty, které vedou ke vzniku rakoviny.

Jaké má další výhody?

DMC má pozitívní účinek i při podpoře očisty jater. Chráni játra před poškozením způsobeným intoxikací alkoholem nebo jinými škodlivými látkami. 

Tato zázračná bylina funguje podobně jako antioxidanty, ale má ješte něco navíc. Je také úspešná v boji proti vysokému krevnímu tlaku, cholesterolu, refluxu, alergiím a dalším problémům. Pozitivní vliv má i na podporu mozkových funkcí, včetně paměti.

Jak se konzumuje?

Najčastejšie vo forme čaje, ale ze sušených listů se vyrábí i prášek, který se přidává do různých produktů. Dá se konzumovat také jako čerstvá rostlina do salátů, předkrmů a polévek.

Z dalších živin obsahuje vlákninu, vápník, železo, magnesium, vitamín E, vitamíny B1 a B2, vitamín C a vitamín K. 

Další studie ukázala, že je účinná i při hubnutí. Výsledky se dostavily do 8 týdnů od počátku užívání.

_____________________________________________________________

ZDROJ: https://diva.aktuality.sk/clanok/57670/asitaba-tato-japonska-bylinka-vraj-dokaze-zastavit-starnutie/